Facebook

yorum yok
115 okuma
14 Mart, 2018

Facebook insanların birbirleriyle iletişim kurması Ve bilgi alışverişi sağlaması için kurulmuş bir sanal ortam sitesidir.
2004 yılında Harvard üniversitesinde öğrenim gören Mark Zuckerberg Tarafından kurulmuştur. Başta sadece Harvard üniversitesi öğrencileri için açılmış olan sosyal paylaşım sitesiydi. Daha sonra Boston civarındaki okullarda da kullanıma başlanmış Ve 2 ay gibi kısa bir süre içerisinde büyük bir ilerleme kaydederek içerisinde lvy ligi okullarınıda barındırmıştır.
2 senenin sonunda Facebook un Amerika birleşik devletlerinde tüm okullara erişimi sağlandı. İki senenin sonunda Facebook’un, Amerika Birleşik Devletleri’nde ki tüm okullarla erişimi sağlandı. Facebook’un yaygınlaşmaya başladığı ilk zamanlarda, siteye üye olabilmek için sadece okuldan tahsis edilen e-posta adresiyle birlikte (.edu, .ac.uk, vb.) üye olunabiliyordu. Daha sonralarda sitenin içine liseler ve bazı büyük siteler de dahil oldu. 11 Eylül 2006 tarihinde Facebook tüm e-posta adresleriyle açılmaya başladı ancak belirli yaş sınırlandırması getirildi. 13 Mart 2009’ dan beri Facebook’un yeni arayüzü tüm hesaplarda kullanılmaya başlandı.
Gelirini, logo reklamlarından ve sponsor gruplarından almakta ve Nisan 2006’da bu gelirin haftalık 1.5 milyon dolar olduğu tespit edilmiştir. Facebook’un kullancılarına sunduğu imkânlar arasında profillerin gösterimi sadece arkadaşlara görünecek şekilde veya belli profillerin dışında erişimin kısıtlanması bulunuyor. Facebook’un renklerinin genellikle mavi olmasının en ilginç sebebi kurucusu olan Mark Zuckerberg’in renk körü olmasıdır. Dil seçeneğinde güncellenen en önemli sürümler ise 9 Ekim 2008’de Galiçyaca, Macarca, Nyorsk Norveççesi, Rumence, Slovence ve Tayca, 4 Eylül 2009’da Arnavutça,2 Ekim 2009’da Azerice, 24 Aralık 2009’da tam sürüm halinde Kürtçe sürümü eklendi.
Facebook, içinde barındırdığı aktif üyelere dünyanın her yerinde erişim imkânı sunmaktadır. Alexa’ın istatistiklerine göre 31 Ağustos 2014 itibariyle en çok ziyaret edilen 2.sitesidir. Zamanla büyük gelişmeler gösteren Facebook günümüzde en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesidir ve 1 milyar 350 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

Takipçi sayısı aralığına göre platformların reklam gelirlerini kıyaslayan araştırmaya göre Facebook’ta 7 milyondan fazla takipçisi olan biri 187 bin 500 dolar kazanırken, bu oran YouTube’da 300 bin dolara çıkmakta Instagram’da 150 bin dolara, Twitter’da ise 60 bin dolara düşmektedir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Bildiğimiz gibi dünyanın her yerinde Facebook Kullanıcıları vardır. Her ...

Facebook dünyanın en çok kullanılan sosyla medya sitesi. Facebook'ta artık ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?